Cizre'deki baskın protesto edildi, direniş mesajı verildi

Cizre ilçe binasına yapılan polis baskını protesto edildi. Eylemde HDP etrafında kenetlenme çağrısı yapılırken, AKP-MHP iktidarının sömürge hukuku uyguladığı belirtildi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Türk polisi, sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre İlçe Örgütü binasına siyasi soykırım operasyonu düzenledi. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ilçe binasında 5 saati aşkın süre arama yapıldı. Soruşturmanın 4 Aralık'ta öldürülen AKP'li eski ilçe başkanı Cihan Güven'in kardeşi Tahir Güven'in dosyası kapsamında başlatıldığı belirtilirken, 26 kişi için de gözaltı kararının çıkarıldığı öğrenildi. Dosya kapsamında şu ana kadar 15 kişi gözaltına alındı.

'HDP ETRAFINDA KENETLENELİM'

HDP Şırnak il ve ilçe örgütleri sabah saatlerinde HDP Cizre ilçe binasına yapılan polis baskınını ve birçok yöneticilerinin gözaltına alınmasını protesto etti. HDP Cizre ilçe binası önünde yapılan eyleme HDP Şırnak il ve ilçe örgütleri, Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi’nin (TJA) yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.
Polisin baskın sırasında kesici ve delici aletle zarar verdiği Cizre'de soykırımcı saldırılar sırasında Halk Meclisi eşbaşkanları Mehmet Tunç ve Asya Yüksel, yine Silopi ilçesinde katledildikten sonra 7 gün boyunca cenazesi sokak ortasında bırakılan Taybet İnan (Taybet Ana) ve 2015 yılında Silopi'de katledilen Sêvê Demir, Pakize Nayır, Fatma Uyar’ın fotoğrafını taşıyan kitle, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı attı.
HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Mesut Nart, parti binalarının hukuksuz bir şekilde polislerce basılmasına tepki gösterdi. Yapılan polis baskınının AKP-MHP iktidarının sindirme, teslim alma ve çöktürme konseptinin bir parçası olduğunu kaydeden Nart, bu çerçevede saldırıların her geçen gün daha da derinleştirildiğini dile getirdi. HDP olarak her zaman barış, adalet ve demokrasi diyeceklerinin altını çizen Nart, gözaltına alınan arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılmasını ve tüm demokratik çevrelerin HDP etrafında kenetlenmesi çağrısında bulundu.

'SÖMÜRGE HUKUKU!'

Ardından konuşan HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Sahabattin Deniz, Cizre ilçe binalarında yapılanların sömürge hukuku olduğunu söyledi. Deniz, “Ancak sömürgeciler böyle davranabilir. Bizler HDP’li olarak buradayız ve başımız diktir. Hepimizi alsanız dahi bu kapı kapanmayacak. 90’lı yıllardan beri sürdürdüğümüz mücadeleyle nasıl ki DSP’yi, ANAP’ı tarihin çöplüğüne gönderdiysek aynı şekilde AKP-MHP iktidarını da aynı çöplüğe göndereceğiz” diye belirtti.
Açıklamanın ardından oturma eylemine geçildi. Eylem, “Bijî berxwedana HDP” ve “ Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla son buldu.