HDP heyetinden direnişteki Şenyaşar Ailesi'ne ziyaret

HDP heyeti, adliye önünde direnişini sürdüren Şenyaşar Ailesi'ni ziyaret etti.

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının katliamında eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıda yaralanan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa'daki adliye önünde başlattığı Adalet Nöbeti 119’uncu gününde devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve HDP İl Örgütü’nden oluşan bir heyet, Şenyaşar Ailesi'ni ziyaret etti. Aile, adliye binası önüne yerleştirilen beton bloklar önünde “Adalet istiyoruz” yazılı dövizle HDP heyetini karşıladı.

'DEVLETİN HASTANESİNDE KATLİAM YAPTILAR'

Ferit Şenyaşar, yaşananlara ilişkin heyete bilgi verdi. Dosya bakan savcı ile görüşme talebinde bulunmak için adliye binasına girdiklerinde müdahaleyle karşılaştıklarını anlatan Şenyaşar, “Adalet talebine karşı en ufak bir tahammülleri yok. Adalet mücadelemiz 3 yıldır devam ediyor. Yarın itibarıyla Urfa Adliyesi önündeki adalet mücadelemiz 4 ayı bulacak. Ortada bir insanlık suçu var. Devlet Hastanesi’nde bir katliam yapıldı. 3 insan linç edilerek katledildi ama dosyada hala gizlilik var. Adliye binasına girmek istediğimizde OHAL görüntüleri oluşuyor. Ortada bir katliam var ve yapanlar bellidir. Bunlar yargı önünde cezalandırılana kadar mücadelemizi sürdürecek, haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti.

 'EMİNE ANNE UMUT VERİYOR'

Kenanoğlu ise “Ailenin mücadelesi hepimizin vicdanlarını yaralayan bir mücadele. Katliam gerçekleştiğinden bu yana bizlerin vicdanı yaralı ve sızlıyor. Her seferinde aklımız burada, bulunduğumuz alanlarda bu mücadelenin gücü ile çalışıyoruz. Emine Anne'nin bize verdiği umut ile çalışıyoruz. Türkiye’de adalet diye bir şey kalmadı, ancak iktidarda olanlar için adalet var. Toplumun muhalif kesimleri açısından adalet arayışı maalesef böyle oluyor. Adliye binasının önüne dahi alınmayan ailemiz, beton blokların önünde mücadelesini sürdürmek zorunda kalıyor. Vicdanları sızlatan bu mücadele iktidarın vicdansızlığını da ortaya çıkarıyor. Aileyi bu mücadelelerinden kaynaklı kutluyoruz” diye konuştu.

 Kenanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu adalet arayışı aile için burada sürüyor ama dünyanın her yerinde Emine annenin sesi yankılanıyor. Bulunduğumuz her alanda bunu duyuyoruz. İktidar yanlısıysanız Van’da, Diyarbakır’da, İzmir’de olduğu gibi partimizin yanında çok rahatlıkla oturabilirsiniz, partililere hakaret edebilirsiniz, çok rahatlıkla elinize silah alıp içeri girip yoldaşlarımızı katledebilirsiniz, bunlar serbest. Ne zamanki Emine anne bir adalet arayışında ise o zaman adliye binasının önüne dahi gelemezler, ancak dışarıda kendilerine bir yer bulabilirler. Bunların ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bu anlamıyla adalet mücadelesinin yanında olduğumuzu belirtiyoruz.”
Emine Şenyaşar, hastanede tanık olduğu anları ve sonrasında yaşananları heyetle paylaştı. Heyet, aile ile bir süre nöbet tuttu.