Mardin Barosu: Taşkesen hakkındaki soruşturma kapatılmalı

Mardin Barosu, 'Burası Kürdistan’dır' diyen Cemil Taşkesen hakkındaki soruşturmanın bitirilmesini istedi.

Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Siirt ziyareti sırasında “Dilimiz inkar ediliyor. Kimliğimiz inkar ediliyor. Kürdistan inkar ediliyor. Bulunduğunuz yer Kürdistan’dır” sözlerini sarf eden esnaf Cemil Taşkesen’in evinin basılarak gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılmasına dair yazılı açıklama yaptı.

'HUKUKA TEHDİTTİR'

Açıklamada, “Burası Kürdistan’dır” demenin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğu belirtilirken, Taşkesen hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla soruşturma başlatılmasına dair şöyle dedi: “Bu karar, demokratik hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamakta ve Türkiye'nin taraf olduğu sözleşmelere aykırı bir karardır. Her ne kadar Cemil Taşkesen serbest bırakılmış olsa da şiddet çağrısı içermeyen bir ifadenin soruşturma konusu yapılarak vatandaşların özgürlüklerinden mahrum bırakılmaları hukuk devleti ilkesine bir tehdittir."

Taşkesen'in Akşener’e hitaben yapmış olduğu konuşmanın içeriğinin tarihsel geçmişi itibarıyla Kürt meselesine dair politika ve sistematik uygulamalara karşı eleştiri ve tanımlamaları içerdiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

'DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜDÜR'

"Burası Kürdistan’dır demek düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındadır. İfade özgürlüğü toplumun ilerlemesi ve her insanın gelişmesi için esaslı koşullardan biri olan demokratik toplumun asıl temellerinden birini oluşturmaktadır. İfade özgürlüğü, yalnızca lehte olduğu kabul edilen veya zararsız ya da ilgilenmeye değmez görülen bilgi veya düşünceler için değil, aynı zamanda devletin veya nüfusun bir bölümü için şoke edici veya rahatsız edici bilgi ve düşünceler için de uygulanır. Bunlar, çoğulculuğun, hoşgörünün ve açık fikirliliğin gerekleridir; bunlar olmaksızın demokratik toplum olmaz.”

Taşkesen hakkında başlatılan soruşturmanın bir an önce düşürülmesi gerektiği vurgulandı. Açıklamada Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu’nun başlatılan soruşturmanın takipçisi olacağı kaydedildi.