Sancar ve Aydeniz: Temel sorun tecrit!

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, STÖ'lerle buluştu. Sancar, "Siyasi dengeleri belirleyecek gücümüz var" derken, Aydeniz de temel sorunun tecrit olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “Savunma Kampanyası” kapsamında Serhat Bölgesi’nde dün Ağrı’da başladıkları programlarının ikinci durağı olan Bitlis’e geldi.

Sancar ve Aydeniz, “HDP’liyiz, her yerdeyiz” sloganıyla yürütülen kampanya kapsamında kentin sivil toplum örgütleri temsilcileriyle Tatvan’daki bir otelde bir araya geldi.

 AYDENİZ: TEMEL SORUN TECRİT

Gündemlerindeki konuların temelinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin  olduğunu söyleyen Aydeniz, “Bu tecridin kırılması ve özgürlüğün gelmesi için Türkiye cezaevlerinde tutsakların 245’inci gününe varan açlık grevi sürüyor. Devam eden açlık grevine karşı bizler ne yapabiliriz? Tutsakların bu taleplerine karşı nasıl bir cevap olabiliriz? Yine Kürt halkının kazanımlarına yönelik saldırılar var. Bunu karşı ne yapabiliriz, bunu tartışıyoruz. Bilinmelidir ki bu zülüm ve baskı hiçbir zaman amacına ulaşmadı ulaşmayacak” dedi.

SANCAR: GÜCÜMÜZ VAR

Sancar ise ülkedeki mevcut sistemin zulüm üreten bir sistem olduğunu ifade etti.  
Sancar, “Dolayısıyla bu sistemi de bu iktidarı da nasıl değiştirebiliriz. Bu soruların cevabını oluşturmaya çalışıyoruz. Başta söylediğimiz gibi biz yolumuzu halkımızla birlikte belirleyeceğiz. Biz yolumuzu demokrasi güçleriyle birlikte belirleyeceğiz” dedi.
HDP’ye dönük açılan kapatma davasına değinen Sancar, partililerinin her gün siyasi soykırım operasyonuyla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Sancar, “Mücadeleyi bitireceklerini düşünüyorlar ama bu mümkün değil. HDP olarak mücadelemizi sürdürüyoruz, bunda da kararlıyız. Herkes bize ‘Acaba HDP önümüzdeki günlerde ne yapacak? Kapatma davasını nasıl yürütecek? Nasıl bir yol izleyecek? Parti kapatılırsa ne yapacak? Seçimler olursa tavrı ne olacak?’ sorularını soruyor. Biz de diyoruz ki; bizim ayakta kalacak, büyüyecek, yürüyecek gücümüz, Türkiye’deki siyasi dengeleri belirleyecek gücümüz var. Bu gücümüzü birikimimizden, irademizden ve her şeyden önce halkımızdan alıyoruz” dedi.

'TUTUM BELGEMİZİ AÇIKLAYACAĞIZ'

Şu an kritik yol ayrımına geldiklerini vurgulayan Sancar, “Bu yol ayrımlarında ne yapmamız gerektiğini sizlere soracağız. Sizlerle tartışacağız ve daha sonra da sizlerden aldığımız görüşleri değerlendireceğiz. Öyle tahmin ediyoruz ki, Eylül ayında da tüm Türkiye’ye bir  tutum belgesi açıklayacağız. Yani HDP bundan sonra ne yapacak?’ sorularının cevabı ve ilkesel olarak bir tutum belgesini oluşturacağız. Bunu oluşturmadan önce tüm halkımızla bunun ön çalışmasını yapmayı planlıyoruz. Halkımızla bu durumu istişare etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.  

Sivil toplum örgütü temsilcilerini dinleyen Sancar ve Aydeniz, ardından Güroymak (Norşin) ilçesi esnafını ziyaret etmek üzere yola çıktı.