HPG: İşgalci ordu 39 kez bombaladı, yerleşim alanları zarar gördü

HPG Basın İrtibat Merkezi, Medya Savunma Alanları’ndaki köyler ve gerilla alanlarının 30 Kasım ve 1 Aralık’ta işgalci Türk ordusu tarafından 39 kez bombalandığını; herhangi bir kayıp yaşanmadığını ancak bölge halkının zarar gördüğünü açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi, 30 Kasım ve 1 Aralık’ta gerçekleştirilen eylemlerin ve işgalci Türk ordusu tarafından yapılan saldırıların ayrıntılarını paylaştı.

Açıklamada,Medya Savunma Alanları’nda bulunan köyler ve gerilla alanları 30 Kasım ve 1 Aralık’ta işgalci Türk ordusu tarafından 39 kez savaş uçakları ile bombalandı. Bu bombardımanlarda gerilla güçlerimizin herhangi bir kaybı yaşanmadı, ancak bölge halkının bağ, bahçe ve yerleşim alanları zarar gördü” bilgisi verilirken, Kurdistan Özgürlük Gerillaları’nın eylemlerini ve işgalci Türk ordusu tarafından yapılan saldırıların ayrıntılarına dair ise şunlar aktarıldı:

Gerçekleştirilen eylemlerin ve işgalci Türk ordusu tarafından yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir:

Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi

* 29 Kasım saat 09:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 mevzi darbelendi.

* 1 Aralık saat 09:00 ve 13:20’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu, 1 işgalci yaralandı ve işgalcilerin hareketliliği durduruldu.

* 1 Aralık saat 16:00, 17:00 ve 17:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu, 1 mevzi darbelendi ve işgalcilerin hareketliliği durduruldu. Bu eylemler YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

* 29 Kasım saat 13:30’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu.

Metîna bölgesi

* 30 Kasım saat 10:45’te Girê Ortê Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu.

İşgalci TC ordusunun yasaklı patlayıcılar, kimyasal gaz ve patlayıcı yüklü dronlar ile gerçekleştirdiği saldırılar

* 29 ve 30 Kasım’da Metîna bölgesinin Girê Çarçel Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri 3 kez patlayıcı yüklü dron ile bombalandı.

* 30 Kasım ve 1 Aralık’ta Metîna bölgesinin Girê Ortê Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri 3 kez kimyasal gaz ve 2 kez yasaklı patlayıcılar ile bombalandı.

* 30 Kasım’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri 1 kez yasaklı patlayıcılar ile bombalandı.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

* 30 Kasım ve 1 Aralık’ta Garê bölgesinin Deşta Kafya, Gundê Zêvkê, Gundê Rêbînê, Gundê Dêreşê, Girê Zengil, Gundê Kanîgûzê, Gundê Girikreşê alanları 13 kez, Metîna bölgesinin Gundê Bêşîlî, Gundê Şêlazê, Gundê Dergelê, Gundê Xankê, Gundê Bazê 10 kez, Xakurkê bölgesinin Ava Lolanê, Kendakola, Girê Şehîd Şerîf, Sinînê, Xinêra Jor, Goşînê alanları 12 kez, Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Bahar Direniş Alanı 3 kez, Qendîl bölgesinin Gundê Bobrîska alanı 1 kez olmak üzere; toplam 39 kez savaş uçakları ile bombalandı.

* 30 Kasım ve 1 Aralık’ta Zap, Şehîd Delîl Batı Zap ve Xakurkê bölgeleri saldırı helikopterleri ile bombalandı.

* Zap, Şehîd Delîl Batı Zap, Metîna ve Xakurkê bölgeleri toplarla bombalandı.