MSD’den çağrı: Hava sahası uçuşlara kapatılmalı

MSD, Türk devletinin Qamîşlo’daki katliamına dikkat çekerek, Kuzey ve Doğu Suriye hava sahasının uçuşlara kapatılması çağrısında bulundu.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), işgalci Türk devletinin Rojavalı Gulo Ailesi'ne dönük gerçekleştirdiği katliama ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, "İnsansız hava aracı Gulo ailesinin 3 ferdinin bulunduğu bir aracı bombaladı. Araba Qamişlo’da sivillerin yaşadığı mahalledeki evlerinin önünde bombalandı. Saldırı sonucunda 82 yaşındaki yurtsever Yûsif Gulo ile torunları Mihemed ve Mezlûm Gulo şehit düştü" denildi.

'BÜTÜN GÜÇLER TUTUMUNU NETLEŞTİRMELİ'

MSD, şunları da kaydetti:

"Her üç şehidin ailesine de başsağlığı diliyoruz. Sivillere dönük gerçekleştirilen bu terörist saldırıyı kınıyoruz. Aynı zamanda Suriye topraklarının ihlalini, DAİŞ’e karşı yürütülen savaşa destek veren Kürt komutanlarının ve askerlerinin hedef almasını da kınıyoruz. Bütün ulusal güçlere Türk devletinin suçları ve Suriye’deki işgalini genişletme tehditleri karşısında tutumunu netleştirme çağrısı yapıyoruz.  

ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Öte yandan uluslararası topluma hava sahasını Kuzey ve Doğu Suriye’ye kapatması çağrısı yapıyoruz. Uluslararası toplum aynı zamanda savaş suçları ve anlaşmaların ihlaline karşı da tavrını netleştirmeli. Yaşanan gelişmeler uluslararası kanunlara saygı gösterilmediğini ortaya çıkarıyor. Bölgenin istikrarının korunması ve DAİŞ gibi terörist grupların Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük tehlikesinin önüne geçilmesi için hava sahasının savaş uçaklarına kapatılması çağrısı yapıyoruz.”