Xelil: Özerk yönetim durum değerlendirmesi yapacak

ABD ile Türk devleti arasında gerçekleşen görüşmeden sonra yapılan açıklamayı değerlendiren TEV-DEM Yürütme Kurulu üyesi Aldar Xelil, “Özerk yönetimin yapacağı durum değerlendirmesinden sonra karar verilecek” dedi.

Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmaya ilişkin Stêrk TV’ye değerlendiren TEV-DEM Yürütme Kurulu üyesi Aldar Xelil, QSD’nin direnişinin böyle bir sonucu ortaya çıkardığını söyledi.

9 gündür yaşanan işgal saldırılarında Türk devletinin her türlü insanlık dışı saldırıyı gerçekleştirdiğine dikkat çeken Xelil, “Bu süre uzadıkça Erdoğan iflas ediyordu. Dünyada tepkiler büyüyordu. Dünya kamuoyunun direnişimize desteği de artıyordu. Bu işgal planlarından geri adım atmak zorunda kaldılar” dedi.

Xelil, ABD siyasetinde işgal saldırılarıyla birlikte yaşanan tartışma Trump’a karşı gelişen tepkileri de hatırlatarak, “Trump gelişen tepkiler karşısında büyük zorlanma yaşadı. ABD yönetimi kendi içinde, Kongre içinde de çelişkiler yaşadı” dedi.

ABD Kongresi içinde yaşanan çelişkilerde Erdoğan’ın rolüne de değinen Xelil, “Erdoğan bu yaptıklarıyla onların da aralarına nifak koydu” şeklinde konuştu.

ABD ile Türk devleti arasında yapılan görüşmeler sonucu gelişen ateşkes açıklamasında direnişin belirleyici olduğunun altını çizen Xelil şöyle konuştu: “Aslında küresel güçler halkların devrimini yeni bir komployla boşa çıkarmak istediler. Ama başaramadıklarında bir araya gelerek durumu yeniden gözden geçirmek istediler. Biz yönetim olarak, özerk yönetim de durumu değerlendirecektir. Bu konular sadece onların anlaşmasıyla bitecek bir durum değildir. Jeffrey bizimle görüştüğünde güvenli bölgeyi bize dayatıyordu, şimdi aynı şeyi dayatmak isteyeceklerdir. Çünkü bu savaş süreci uzasaydı onlar için iyi olmayacaktı. Halkımızın tutumu, savaşçılarımızın cephedeki direnişi olmasaydı bu sonuçta ortaya çıkmayacaktı.”

Xelil, yapılan açıklamaya karşı kendilerinin tutumlarının ne olacağına ilişkin ise, özerk yönetimin yapacağı durum değerlendirmesinden sonra karar verileceğini, dolayısıyla kendisinin şimdiden yorum yapmasının doğru olmayacağını söyledi.

TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelil, saldırıların halen devam ettiğine, kendisinin programa katıldığı an da dahi Serêkaniyê hastanesine saldırıların durmadığına dikkat çekerek, “Ben şimdi sizin programa katılıyorken Serekaniyê hastanesine yönelik saldırı gerçekleşiyor” dedi.