Küresel ısınma: Yaz mevsimi giderek uzuyor

Advancing earth and space science adlı kuruluş tarafından yaptırılan araştırmaya göre, küresel ısınmanın sonucu olarak yaz günlerinde dikkat çeken bir artış yaşanıyor.

Araştırmada 1952-2011 yılları arasındaki döneme ait veriler irdelendi. Araştırmaya göre, incelenen dönemde yaz günlerinin ortalaması yılda 78 günden 95 güne kadar çıkarken, diğer mevsimlere dahil edilebilecek günlerde ciddi azalma kaydedildi.

Aynı dönemde en çok azalan ise bahar günleri oldu. Bahar mevsimine dahil edilebilecek günlerin sayısı 124’ten 115’e kadar geriledi.

Benzer şekilde sonbahar günleri 87 günden 82 güne, kış günleri ise 76’dan 73 güne kadar azaldı.

GİDEREK DAHA ERKEN BAŞLIYORLAR; DAHA SICAKLAR

Araştırmanın dikkat çeken sonuçlarından biri ise, yazların her geçen yıl daha erken başlaması. Yaz mevsiminin daha geç başlamasına paralel olarak sonbahar ve kışlar da daha geç başlıyorlar. Üstelik de her geçen yıl daha da sıcak geçiyorlar.

Örneğin Akdeniz ülkelerinde küresel ısınmanın sonucu olarak yazlar 1950’den bu yana ortalama her 10 yılda bir 8 gün uzuyor. 

Araştırmacıların ulaştığı sonuçlardan bir diğer ise, küresel ısınmaya dair hiçbir önlem alınmaması halinde 2100 yılına kadar yaz aylarının 1 ay kadar daha erken başlayarak, yaklaşık yarım ay kadar da daha geç biteceği. Bu hesaplamaya göre yüzyılın sonunda yaz mevsiminin süresi 6 aya kadar çıkabilecek.

ETKİLERİ OLDUKÇA AĞIR

Küresel ısınmaya neden olanların başında başta karbondioksit (CO2) olmak üzere sera etkili gazlar geliyor. Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde 2016’da imzaya açılan anlaşmaya rağmen birçok büyük ülkenin gaz salınımlarını azaltma noktasındaki vaatleri yetersiz bulunuyor.

Yapılan araştırmalar, küresel ısınma çevre, tarımsal alanlar ve insan sağlığını doğrudan etkiliyor. Sıcaklık dalgalarının uzayacak olması nedeniyle orman yangınlarının artacağı, buzul erimeleri nedeniyle deniz suyu seviyesinin yükseleceği ve seller ile büyük fırtınaların artacağı biliniyor.

Öte yandan ısınma nedeniyle başta deng olmak üzere birçok sivrisinek türünün daha fazla yayılacağı ve hastalıkları daha fazla yayacağı öngörülüyor. Isınmanın etkisiyle birçok tarımsal ürünün ekiminin zorlaşacağı, tarım alanlarına zarar veren işgalci böcek türlerinin de artacağı da öngörüler arasında.