NASA: Hasankeyf'teki yıkımın bedeli olacak

NASA, Hasankeyf'te yaşanan yıkıma ilişkin "Bunun bir bedeli olacak" dedi.

NASA, Ilısu Barajı suları altında bırakılan 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf'in uydu fotoğrafını paylaştı. Fotoğrafla birlikte yayımlanan makalede, Ilısu Barajı'nın yaratacağı etkiye dikkat çekildi. Türkiye'nin ekonomik büyümesi ve enerji bağımsızlığının desteklenmesine yardımcı olmak için barajın tasarlandığının savunulduğu makalede, "Ama bunun bir bedeli de olacak" denildi. Barajın yıkıcı etkilerine vurgu yapılan makalede, barajın 190 kilometrekarelik (74 mil kare) bir alanı kapsadığı hatırlatıldı. Barajın tam kapasite dolmasıyla birlikte Hasankeyf'i neredeyse tamamen suya batıracağı ve 70 binden fazla insanı yerinden edeceği kaydedildi. Makalede, barajla birlikte Suriye ve Irak'a su arzının da azalacağı ifad etti.

YIKIMA DİKKAT ÇEKİLDİ

Paylaşımda, ayrıca 22 Şubat 2019 ile 12 Mart 2020 tarihlerine ait iki ayrı uydu fotoğrafının birleştirilmesiyle Hasankeyf'te yaşanan yıkıma dikkati çekildi. Yıkımın fotoğrafının altında ise şu ifadelere yer verildi:
"Barajın arkasındaki su seviyeleri günde yaklaşık 15 santimetre (6 inç) oranında artıyordu. Rezervuar sadece yaklaşık dörtte bir doludur ve önümüzdeki aylarda 50 metre daha (160 feet) daha yükselmesi beklenmektedir. Bu yakınlardaki binlerce mağarayı ve daha önce Romalılar, Moğollar ve Selçuklu Türkleri tarafından işgal edilen Hasankeyf kalesinin neredeyse tamamını su altında bırakmaya yetecek kadar."