Başaran: Virüs sürecinde kadına şiddet arttı

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, koronavirüs sürecinde kadınlara yönelik şiddetin arttığını, bundan iktidarın sorumlu olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, partisinin genel merkezinde gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Dünya gündemi olan koronavirüsün en büyük etkilerinden birinin kadına yönelik olduğunu belirten Başaran, “Salgınların yoğunlaştığı dönemlerde kadınlara yönelik şiddet artıyor, evde kalma sürelerinin arttığı iktidarın ve sağlık çevrelerinden evde kalın çağrılarını yapıldığı dönemde, kadına yönelik şiddetin Türkiye ve Kürdistan’da gün gün arttığını görüyoruz. İnsanların eve çekilmesiyle beraber kadına yönelik şiddetin tırmandığı kadınların, virüsün tehdidi altında iken bir taraftan da erkek şiddeti tehdidi altında yaşam mücadelesi vermeye çalışıyorlar” dedi.

İlk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinden bu yana 18 kadının katledildiğini anımsatan Başaran, bu kadınların 12’sinin güvenli alan denilen evlerin içinde katledildiğine dikkati çekti. Salgından korunmanın en güvenli biçiminin ev olduğunu bildiklerini ve bu yönde sık sık çağrılarda bulunduklarını söyleyen Başaran, şöyle devam etti:

NELER YAPILMALI?

“Buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: İktidar nasıl ki ilk vakanın tespitiyle beraber kriz koordinasyonu kurup, bu konuda çalışma başlattıysa hızlıca kadına yönelik şiddetin azaltılması buna karşı önlemlerin alınması için de kriz koordinasyonu kurulması gerekiyor. Bütün illerde bununla eşgüdümlü çalışacak kriz koordinasyonları olmalı. İktidarı bu koordinasyonları kadın kurumları ile ortaklaşarak, belediyelerle ortaklaşarak yürütmeli. Bu salgın bittiğinde evlere kapana kadınların katledilmesi bilançosu ile karşı karşıya kalacağız. Çünkü en nihayetinde bu salgın bittiğinde bir taraftan yaşamını yitirenler gerçeği ile yüz yüze kalacağız ama bir taraftan da erkek şiddeti ile katledilen kadınlar gerçeği gibi çok ciddi bir felaketle karşı karşıya kalacağız."

ÖZ SAVUNMA

HDP Kadın Meclisi olarak kadın kurumlarıyla geniş dayanışma ve ortaklaşmalar kurduklarını dile getiren Başaran, şunları belirtti:

“Buradan bir kez daha söylemek istiyoruz. Evet, yalnız değilsiniz. Evet, iktidar kadına yönelik şiddet meselesini gündeme almadı ama biz kadınlar güçlüyüz. Biz şimdi Kadın Meclisi ve diğer kadın gruplarıyla beraber oluşturduğumuz sosyal medya gruplarıyla, oluşturduğumuz haberleşme ağlarıyla, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hiçbir kadın yalnız değildir. Bütün kadınlar dayanışma içinde olmalı, birbirinin gözü kulağı olmalıdır. Kadın arkadaşlarına yönelik şiddete karşı beraber korunma ve öz savunma mekanizmasını hep beraber kurabileceğimizi düşünüyoruz.”

Koronavirüsün ekonomik yansımasının da en fazla kadınlara olduğunun altını çizen Başaran, evde kalın çağrılarıyla kapatılan iş yerleriyle en fazla kadınların işsiz kaldığını söyledi, "Fon oluşturulmalı" diye ekledi.

Başaran, "Yine ‘183 Kadına Şiddet Hattı’ maalesef şu anda uzmanlar tarafından değil erkekler ve bu işin ehli olmayanlar tarafından açılıyor" dedi.

'EV İŞİ SADECE KADINA AİT DEĞİL'

Başaran, şunları da kaydetti:

"Bu dönem toplumun da daha duyarlı olması, ev işinin sadece kadınlara ait olmadığını aslında yaşamın en önemli şeyinin dayanışmayla ortaklaşmayla olduğunun bilinciyle kadınlara destek olunmalı. Ama bu konuda iktidarın da hızlıca kamu spotları ile gerek kadınlara verilecek destekle ev içi emeğin paylaştırılması, kadına yüklenen sorumluluğun azaltılması için hızlıca adım atması gerekiyor. Bu konuda hızlı adımlar atılmalıdır.

KAYYUM GASBI

Bu süreci fırsat bilerek bu kayyımların yaptığı ilk faaliyet kadın kurumunun başına erkek müdür atamak oldu. Bir kadın kurumunun bu kadar elzem olduğu kadınlar için bu kadar hayati olduğu bir süreçte bir erkeğin kadın kurumunun başına getirilmesi aslında kadınlara ‘ölmeseniz bile evin içerisinde erkek şiddetinden ölseniz bile sizin başvuracağınız bir mekanizmaya izin vermeyeceğiz’ algısıdır. HDP Kadın Meclisi olarak, bu yaklaşımını her zaman karşısındayız. Kadın dayanışmasından, kadınlara destek olma iradesinden bir geri adım atmayacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz. İktidarın kadın düşmanı siyasetini daha önceki kayyımlardan da hatırlıyoruz. Ama biz bunun karşısında ortak bir mücadele ile durmaya devam edeceğiz.

AYRIMCI İNFAZ YASASI

Yine bütün toplum korona ile uğraşırken şu anda en büyük risk alanları olan cezaevleriyle ilgili kısa zamanda boşaltma kararı beklerken, iktidarın gündeminde şu anda infaz kanunu var. Toplumun gündeminde olan infaz kanunu ile iktidarın gündeminde olan infaz kanunu arasında büyük bir açı farkı var. Kadınların beklentisi, toplumun beklentisi aslında cezaevlerinde felaket yaşanmadan cezaevi kapılarının açılmasıdır. Bakın, en son birkaç gün önce Mazıdağı Belediye Eşbaşkanımız Nalan Özaydın hastaneye götürüldükten sonra kendisine korona teşhisi kondu. Bu kadın arkadaşımız biz gündeme getirene kadar cezaevinde tutuldu, ağır astım hastası ve riskli olmasına, yaşamsal tehlike taşımasına rağmen tahliye edilmedi. Düşman ve intikamcı bir mantıkla fiili olarak idam cezası uygulama mantığıyla arkadaşımız cezaevinde tutuldu. Sadece o değil kaldığı Tarsus Cezaevi ve daha sonrasında kaldığı Mardin Cezaevi’nde bu hastalığı bulaştırma riskine rağmen herhangi bir önlem alınmadı. Bugün cezaevlerinde yüzlerce çocuklu kadın bulunmasına, risk grubu içerisinde yer almasına, 65 yaş üstü hasta kadın tutsak olmasına rağmen iktidar intikamcı mantıkla fiili olarak idam cezasını uygulayacak bir biçimde bunlarla ilgili tek bir adım atmadı. Karşımıza maalesef korkunç bir infaz yasasıyla gelmiştir.

Cezaevlerinde kalan insanların bağışıklık sistemi zayıflamış durumda ve yeterince temizlik malzemesi verilmiyor. Ve o insanlar iktidarın sorumluluğu altındadırlar. Üç gün sonra cezaevinden çıkacak bir salgın vakasının karşısında iktidar ben sorumlu değildim diyemez. Nasıl ki önlem almaktan sorumluysa tüm tutsakların yaşam haklarından sorumludur. En kısa zamanda adım atmak zorundadır. Tüm duyarlı kamuoyu da bu konuda destek sunmalıdır.

'CİNAYETLERDEN İKTİDAR SORUMLU'

Evin içinde katledilen kadınlardan da iktidar sorumludur. Sadece bu cinayeti işleyen, kadınları katleden fail değildir. Evde kalın çağrısı yapıp kadınlara güvenli ortam yaratmayan iktidar ve Aile, Sosyal Politikalar Bakanlığı bu cinayetlerden sorumludur. Kendini bu sorumluluğun dışında tutamaz.

KADINLARA ÇAĞRI

Bütün kadın örgütlerine, tüm kadınlara, hangi meslekte çalışıyorsak çalışalım, kadın kimliğimizle dayanışmayı büyütelim. Biz hiçbir zaman yalnız değildik. Evlerin içinde olabiliriz, fiziki olarak yalnız olabiliriz ama duygumuzla ama mücadele azmimizle kadın kimliğimizle bir aradayız. Dayanışmayı farklı biçimlerde örgütleyebiliriz. Dayanışmayı sosyal mesafe içinde uygulayabiliriz. Hepimiz komşularımızla, iş arkadaşımızla dayanışarak, örgütlülüğümüzü artırarak bu süreci atlatabiliriz. Yalnız değilsiniz hem kadın derneklerine hem bizlere ulaşarak bu önümüzdeki iki saldırıya karşı ortak mücadele geliştirebiliriz. En kısa zamanda hem erkek egemen zihniyete hem koronavirüs salgınına karşı daha güçlü mücadele yürüteceğiz, sokaklarda meydanlarda tekrar el ele olacağız.”