Efrîn’de fidye ve haraç terörü

Türk işgali altındaki Efrîn’de çok sayıda sivili kaçırarak ailelerinden fidye isterken, bir çok köyde haraç kesiliyor.

Türk devletine bağlı Hemzat isimli çete grubunun Şerqiya köyünden Fûad Elî isimli sivili kaçırdığı ve fidye istediği bildirildi.

Alınan bilgilere göre Eli’nin ailesinden 50 milyon Suriye lirası fidye istendi.

Fûad Elî daha önce de çeteler tarafından kaçırılmış ve 25 milyon Suriye Lirası karşılığında serbest bırakılmıştı.

Reco’nun Şêxbilê köünde de üç sivilin kaçırıldığı öğrenildi. Bu sivillerin 50 yaşındaki Mihemed Ehmed, 75 yaşındaki Şukrî Ehmed ve 32 yaşındaki bir kişi olduğu öğrenildi.

Kurban bayramını fırsat bilerek çok sayıda kişiden zorla haraç toplayan çeteler, özellikle Bilbilê ilçesine bağlı Kızılbaş ve Bêlê köylerinde kişi başına 200 dolar haraç topluyor.

Türk devleti ve çeteleri son aylarda insanlık dışı uygulamalarını tırmandırdı.  Bombalama, alıkoyma, işkence ve tutuklama günlük hale geldi. 

Temmuz ayının başından beri yüzlerce kişi kaçırıldı. Sadece Temmuz ayının son 20 gününde 300’den fazla kişi kaçırılmıştı.

Efrîn, Türk devleti ve çetelerinin işgali altında bulunuyor. Türk devletinin 20 Ocak 2018'de Efrîn’e yönelik başlattığı saldırılar ve 18 Mart'ta kentin işgaliyle sonuçlanmıştı. İşgal saldırılarından bu yana bölgede sistematik bir şekilde savaş suçları işleniyor. Hemen her gün yerli halka ait mallara el konulması, sivillerin fidye için kaçırılması, işkence veya infazlara konu olması gibi ağır suçlar işleniyor.