Belçika’da MİT’in suikast timine mahkumiyet

Belçika’da 2017 yılında KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar’a yönelik MİT bağlantılı suikast davasında iki kişiye mahkumiyet kararı verildi.

KONGRA GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar’a yönelik 2017’deki bir suikast girişimiyle ilgili davada Temyiz Mahkemesi mahkumiyet kararı verdi. 

Bu davanın duruşması, Brüksel’de ilk derece mahkemede 11 Mart 2022’de görülmüş ve karar 13 Mayıs’ta verilmişti. Gıyabında yargılanan Türk suikast timi, çok ciddi belgelere rağmen beraat ettirilmişti. Ancak Kartal ve Aydar, davayı Temyiz Mahkemesi’ne taşıdı. 

Suikast girişiminde yer alan Zekeriya Çelikbilek ve Yakup Koç gibi isimlerin Paris ve Ankara’da en tepe Türk yöneticileri ile görüştüklerine dair fotoğraflar dosyada yer alıyordu. Bu ekibin Ankara ve hatta Türk Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile doğrudan bağlantıları tespit edilmişti. 

Özellikle Fransa’da yürütülen teknik takip, telefon görüşmeleri, fotoğraflar ve itiraflar, Paris Katliamı’ndan Brüksel’deki suikast girişimine kadar geniş bir suikast ağının Avrupa’da Ankara’nın emriyle kol gezdiğini doğruluyordu.

Belçikalı De Morgen'in haberine göre, “Türk güvenlik güçleriyle yakın temas halinde olan iki Türk, Brüksel temyiz mahkemesinde bu suçtan” mahkum edildi.

Haziran 2017'de güvenlik kameraları iki Türk'ün Kartal ve Aydar'ın sık sık ziyaret ettikleri Saint-Gilles'deki KNK ofislerinde nasıl keşif yaptıklarını görüntülemeyi başarmıştı. 

Bu davada Zekeriya Çelikbilek, Yakup Koç, Necati Demiroğulları ve Hacı Akkulak yargılanıyordu. Dosyaya göre suikast timi, Kartal ve Aydar’ın arabalarının altına yerleştirmek için GPS takip cihazı bulmak ve bir minibüs ile bir motosiklet temin etmek istiyordu. Bununla birlikte, bir motosikletten ateş etmeyi ve daha sonra tespit edilmeyi zorlaştırmak için bir minibüse koymayı planlıyorlardı. Türk suikast timinin 2013’te Paris’te üç Kürt kadın devrimcinin katledilmesinde de rollerinin olduğuna dair kendi aralarındaki telefon görüşmeleri dosyada yer alıyordu. 

ANF’nin ulaştığı Temyiz Mahkemesi kararına göre Hacı Akkullak ve Necati Demiroğulları beraat ederken, Yakup Koç ve Zekeriya Çelikbilek mahkum edildi. 

Türkiye’ye kaçtığı tahmin edilen Yakup Koç, müebbet hapis veya 10 ila 15 yıl hapis öngören D maddesindeki suçlamalardan sadece 5 yıl hapis cezası verildi.  Bu madde uzun süreli hapis cezası gerektiren azmettiricilik veya çetebaşı olmak ya da emir almak gibi suçları içeriyor. Koç ayrıca 12 bin euronun üzerinde mahkeme ve cezai masraflar ile birlikte Kartal ve Aydar’a 10 bin euroyu aşkın tazminat ödemeye mahkum edildi. 

Benzer şekilde Zekeriya Çelikbilek’e de D maddesindeki suçlamalardan 5 yıl hapis cezası verilirken, aynı oranda tazminat ödenmesine karar verildi. Zekeriya Çelikbilek’in en son Fransa’da yaşadığı biliniyordu. Bu kişinin Fransa istihbaratı ile de ilişkili olduğuna dair iddialar ortaya atılmıştı. 

Her iki sanık, “terörist grup” oluşturmak suçlamasını içeren “B” maddesinden mahkum edilmedi. Temyiz Mahkemesi, Kürt hareketi ve Kürt halkının bir grup olarak davanın tarafı olmadığını, Ceza Kanunu’nun 137’nci maddesi uyarınca bir ülke veya bir uluslararası örgüt teşkil etmediğini, bu nedenle işlenen suçun “terörist suç” tanımına girmediğine hükmetti. 

AYDAR: BU KARAR ÖNEMLİ 

ANF’ye konuşan Zübeyir Aydar, kararın önemli olduğunun altını çizerek, “Temyiz Mahkeme kararında sabittir; Türk devleti Belçika’da bir suç şebekesi, terör şebekesi kurmuş, cinayete teşebbüs etmiş ama başaramamıştır. Herşey net ortada” dedi. 

“Bize göre bu bir terör suçudur. Terör kişilere karşı da yapılır. Ama Kürtler devlet olmadığı gerekçesiyle mahkeme bu suçlamayı kabul etmedi” diyen Aydar, bununla birlikte bu dava sürecindeki zorluklara da işaret etti. Aydar, “Zorlu bir hukuk süreci oldu. Devletler arası ilişkiler devredeydi. Davanın kapatılması için girişimler oldu. Bu anlamda çıkan kararı ciddi ve önemli buluyoruz” şeklinde konuştu. 

Türk devletinin “önemli iki elemanının, kimlikleri ile birlikte mahkum edildiğinin” altını çizen Aydar, suçluların yakalanması için davanın peşini bırakmayacaklarını kaydetti. Fransa’da yaşadığı tahmin edilen Çelikbilek’in de tutuklanması gerektiğini belirten Aydar, “Türk devletinin dışarıda nasıl suç şebekeleri oluşturduğu, ne yapmak istediği mahkeme kararıyla sabit oldu. Belçika’daki son günlerde yaşanan olaylar da bu mahkemenin kararına bakılarak anlaşılabilir” şeklinde konuştu. Aydar, bu sözleri ile son günlerde Türk devleti bağlantılı ırkçı grupların Kürtlere yönelik saldırılarına dikkat çekti.