Paris’te iki katliama ilişkin ‘adalet’ ve ‘şeffaflık’ yürüyüşleri yapılacak

Fransa’nın başkenti Paris’te, 9 Ocak 2013 ve 23 Aralık 2022’de 6 Kürt'ün katledildiği saldırıların yıl dönümünde “adalet” ve “şeffaflık” talebiyle büyük yürüyüşler yapılacak.

9 Ocak 2013'te gün ortasında Paris'in merkezinde PKK kurucularından Sakine Cansız (Sara), KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbin) ve Kürt gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez (Ronahî), başlarına üçer kurşun sıkılarak katledildi. Bu katliamın Türk devleti tarafından planlandığı ve Ömer Güney isimli tetikçinin kullanıldığına dair tartışılmaz kanıtlar ortaya çıktı. Ancak davada bir ilerleme sağlanmadı.

Yaklaşık on yıl sonra 23 Aralık 2022'de, yine Paris'te Ahmet Kaya Kültür Merkezi önünde düzenlenen ikinci saldırıda  KCK Yürütme Konseyi Üyesi Emine Kara (Evîn Goyî), Kültür Hareketi’nden Mîr Perwer (Mehmet Şirin Aydın) ve Kürt yurtsever Abdurrahman Kızıl katledildi.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) ve Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) yaptığı yazılı açıklamada her iki katliamın yıl dönümlerinde adalet ve şeffaflık talebiyle yürüyüşler düzenleyeceklerini bildirdi.

9 Ocak’taki katliamda Türk istihbarat teşkilatı MİT’in sorumluluğuna dair ortaya çıkan belgelere dikkat çekilen açıklamada, “Ancak ilk vakaya ilişkin soruşturma, Fransız makamlarının iç istihbarat servisinin (DGSI) elindeki bilgilerin gizliliğini kaldırmayı reddetmesi nedeniyle ‘devlet sırrı’ nedeniyle sekteye uğradı” denildi.

DEVLET SIRRI KALDIRILSIN

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“İkinci vakada ise, (katil zanlısı) William Malet'in açıklamaları, Kürt halkının temsilcisi olarak derneğimizi kasıtlı bir şekilde hedef alan eyleminin arkasındaki terörist saikleri açıkça ortaya koymasına rağmen, saldırının terörist niteliği henüz kabul edilmedi.

William Malet'in terörist profiline ilişkin korku ve endişelerimize rağmen, bu aşamada soruşturmacılar, suikastçının yabancı servislerle olası bağlantıları hakkında çeşitli Fransız istihbarat servislerini hala sorgulamamıştır.

Bu durum karşısında adalet ve şeffaflık çağrımızı yineliyoruz. Bu terörist saldırılara ilişkin soruşturmaların titizlikle, dürüstçe ve her türlü siyasi etkiden uzak bir şekilde yürütülmesini talep ediyoruz. Son olarak, terörle mücadele savcılığının ikinci davaya müdahil olması çağrımızı yineliyoruz.

Fransız makamlarının, yabancı ülkelerle olası bağlantılar ve istihbarat servislerinin dahli de dahil olmak üzere bu davalarda hiçbir hususun gözden kaçırılmamasını sağlamak üzere somut adımlar atması zorunludur.

Ayrıca ‘devlet sırrı’nın kaldırılması ve bu davalarla ilgili olarak istihbarat servisleri tarafından tutulan belgelerin yayınlanması çağrısında bulunuyoruz.

Buna ek olarak, özellikle William Malet'in son derece şüpheli profilinin aydınlatılması için daha fazla uluslararası işbirliği çağrısında bulunuyoruz.”

İKİ BÜYÜK GÖSTERİ

TJK-F ve CDK-F, bu iki katliamı ve devam eden cezasızlığı protesto etmek, adalet ve şeffaflık talebini tekrarlamak için iki büyük yürüyüşe çağırdı.

İlk gösteri 23 Aralık 2023 tarihinde, ikincisi ise 6 Ocak 2024’te gerçekleşecek.

Açıklamaya göre 6 Ocak’taki gösteri Avrupa çapında gerçekleşecek.