TAZ’da tam sayfa 'Öcalan’a özgürlük' çağrısı

Almanya'daki günlük gazetelerinden Die Tageszeitung (TAZ)’ın bugünkü sayısında İngiliz sendikalarının “Vakit geldi: Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” kampanyasının tam sayfa çağrısı yayınlandı.

Britanya’nın 1.5 milyon üyeli en büyük sendikası Unite the Union ile 700 bin üyeli GMB sendikaları bir süredir “Öcalan’a Özgürlük” adıyla bir kampanya yürütüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşmasına kadar sürecek kampanya çerçevesinde geçtiğimiz Temmuz ayında da İngiliz sendikaları “vakit geldi” diyerek kampanya için yoğun bir çalışmanın startı vermişlerdi.

İngiliz sendikaları, bu çağrılarının Almanya’da da yayılması için ülkenin önde gelen günlük gazetelerinden Die Tageszeitung (TAZ)’ın bugünkü sayfasında tam sayfa ilan verdi. İlanda çağrıyla birlikte 2019 yılının Eylül ayında Brighton şehrinde gerçekleştirilen Britanya Sendikalar Konfederasyonu’nun kongresi sırasında üzerinde sendikacıların “Öcalan’a Özgürlük” yazan ve Kürt Halk Önderi’nin fotoğrafının yer aldığı posterleri kaldırırken çekilmiş fotoğraf kullanıldı.

'ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ ŞİMDİ ÇOK ANLAMLI'

İngiliz sendikaları “Vakit geldi: Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” adıyla yayınladıkları çağrıda Kürt Halk Önderi’nin 15 Şubat 1999 günü uluslararası yasalar çiğnenerek Kenya’dan Türkiye’ye kaçırıldığını hatırlatarak “Öcalan’ın kaçırıldığı yıldan bu yana Ortadoğu’da 20 yıldır savaş, işgal ve saldırılar sürüyor” görüşünü dile getirdi.

Öcalan’ın esareti döneminde kendisinin sık sık hayatını barış, özgürlük ve Kürt sorununun çözümü için feda ettiğinin belirtildiği çağrıda devamla son yıllarda düzenlenen kampanyalara dikkat çekildi.

2005 ve 2006 yıllarında 3,5 Milyon Kürdün “Abdullah Öcalan'ı siyasi bir iradem görüyor ve kabul ediyorum" diyerek imza attığı, 2015’te ise 10 milyondan fazla kişinin “Öcalan’a özgürlük” talebinde bulunduğu hatırlatılan çağrı metninde devamla şu görüşler yer aldı:

“Öcalan, sadece bütün bölgede kilit bir rol oynayacak Kürt sorununu çözebilecek etkili bir siyasi figür değil, aynı zamanda Rojava (Kuzey ve Doğu Suriye’de) hayat bulan demokratik konfederalizm fikrinin de sahibidir. Bu model sayesinde savaşla sarsılan bir bölgede Rojava demokrasi ve özgürlüğün sembolü olmuştur. Ayrıca Türk hükümetinin başını çektiği Ortadoğu’daki çatışma ve gerginliklerin Abdullah Öcalan ve diğer siyasi tutukluların özgür kalmasıyla son bulacağını inanıyoruz.”

SENDİKALAR 2016’DA KAMPANYAYI BAŞLATMIŞLARDI

Britanya’nın en büyük sendikaları Unite The Union ve GMB Nisan 2016’da aldıkları ortak kararla Freedom for Öcalan (Öcalan’a özgürlük) kampanyasının startını verdiler. Son dört yılda yapılan panel, seminerle Kürt Halk Önderi’nin paradigması binlerce Britanyalılara anlatılırken, kampanya da Britanya’nın en büyük kampanyalarından biri haline geldi.

Kampanyaya öncülük eden Unite the Union ve Genel iş Sendikası-GMB gibi 48 sendikayı bünyesinde barındıran ve 5,5 milyon emekçiyi temsil eden İşçi Sendikaları Birliği Britanya’nın en büyük emek örgütü konumunda. Ülkenin ikinci büyük sendikası olarak 1.3 milyon üyeye sahip Unison Sendikası da kampanya destek veren kuruluşlardan.

Ayrıca şimdiye kadar aralarında 200 bin üyeli İletişim İşçileri Sendikası CWU, 450 bin üyeli Öğretmenler Sendikası (NEA NUT), 400 bin üyeli Genel İş Sendikası (GFTU), 45 bin üyeli Tren Şoförleri Sendikaları ASLEF ve TSSA, 55 bin üyeli İtfaiyeciler Sendikası (FBU), 80 bin üyeli İskoçya Öğretmenler Sendikası (EIS), 80 bin üyeli Demiryolları, Deniz Taşımacılığı Sendikası’nın (RMT) da bulunduğu birçok örgütlü işçi sendikası da kongrelerde Öcalan’ın özgürlüğü için aktif mücadele kararı aldılar.