Vali cinayeti Nazi hücresinin organize işi

Yabancılara yardım ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz Haziran ayında Kassel Bölge Valisi Lübcke’yi öldüren Neonazi Stephan E.’nin Nazi hücresiyle bağlantısı ortaya çıktı.

2 Haziran günü işlenen Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin bir cinayete kurban gitmesi Almanya’yı sarsmıştı. Cinayetin ardından soruşturma başlatan polis birimleri olayla bağlantılı olarak Neonazi Stephan E.’yi gözaltına almıştı. 1993 yılında bir mülteci yurduna bombalı saldırı düzenlemekten yargılanan ve birçok suça karışan Stephan E. Daha sonra cinayeti işlediğini itiraf etmişti.

Zaten 2015 yılında kaçak göçmenlerin Almanya’nın sınırlarını dayanması ardından Başbakan Merkel’in kapılarını mültecilere açmasını desteklediği için Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke Neonaziler tarafından ölümle tehdit ediliyordu. Alman güvenlik birimlerinin yaptığı son araştırmada Stephan E.’nin “Combat 18” isimli Neonazi grupla bağlantısını kesinleştirdi.

Güvenlik birimleri vali cinayetinin ardından 29 yerel politikacının isminin olduğu bir ölüm listeni ortaya çıkarmıştı. Bu listenin de “Combat 18” grubu tarafından hazırlandığı belirtilirken, Bild gazetesinin güvenlik kaynaklarından aldığı yeni bilgilere göre Stephan E. hücrenin Kassel yapılanması içinde yer alıyordu. Bu bilgilerin ardından cinayetin Neonaziler tarafından organize edildiği kesinleşti.

GRUP 1 MAYIS’A SALDIRIYI DA PLANLAMIŞ

Polis birimleri ayrıca valinin katili Stephan E.’nin “Combat 18” grubunun Dortmund’daki ağıyla da sıkı ilişki içinde olduğunu tespit ettiler. DGB sendikasının 1 Mayıs 2009’da gerçekleştirdiği bir gösteriye saldıran Neonaziler arasında Stephan E. de vardı. Stephan E. 1 bu olaydan dolayı yargılanırken, “Combat 18” grubunun Dortmund sorumlusu olduğu belirtilen Robin Schmiemann da 2007’de bir markete yönelik soygun olayında Tunuslu bir müşteriye ateş açmış, ardından hapis cezasına çarpıtılmıştı.

2. Dünya Savaşı sonrasında yıkılan Nazi Almanya’sının diktatörü Adolf Hitler’in isminden esinlenen grup, A harfinin alfabedeki birinci sırası H harfinin de sekizinci sırasında yer almasından dolayı 18 rakamını tercih ediyor. Televizyon kanalı ARD’nin eline geçirdiği grubun tüzüğünde sıkı disiplin kurulları dikkat çekiyor. Tüzüğe göre rubun üyelerinden 15 Euro aidat alınırken, üyelerin üye olmayanlara grup için mevzuları anlatmaları yasaklanıyor.